Jane went to the stationery shop and brought 3 notebooks and 5 pens for the cost of \(₹\)77. Sam went to the same stationery shop and brought 2 notebooks and 3 pens for the cost of \(₹\)50. Determine the individual cost of a notebook and the cost of a pen using the elimination method.
 
shutterstock_580551190.jpg
 
The cost of a notebook \(= ₹\)
 
The cost of a pen \(= ₹\)