1. Laura bought two mobile phones each cost \(₹13000\).
 
The equation is .
 
2. The cost of five pizzas and four burger is \(₹600\).
 
The equation is .
 
[Note: Here we have considered one of the variable as '\(x\)' and the other variable as '\(y\)']