Login
Home
TOP
Send feedback
Login
Subjects
Maths CBSE Live product
Class 10
Pair of linear equations in two variables
Revision I
9.
Calculate the cost
Question:
5
m.
James bought
2
cokes and
2
pizzas for the cost of \(₹\)
100
. Peter bought
1
coke and
3
pizzas for the cost of \(₹\)
120
at the same shop.
Calculate
the individual
cost of coke
and
pizza
by
graphical method
.
The
cost of coke
\(=\)
\(cm\)
The
cost of pizza
\(=\)
\(cm\)
Login
or
Fast registration
Previous task
Exit to the topic
Next task
Send feedback
Did you find an error?
Send it to us!