Methodical recommendation:
Theory
| Number | Name | Description |
|---|---|---|
| 1. | The Rule of Three | Understand the concept of proportionality law. |
Practice Questions
| Number | Name | Type | Difficulty | Marks | Description |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | Find the cost of the cloth | Other | medium | 3 m. | This exercise is to check your knowledge about proportion. |
| 2. | Calculate the production of the units | Other | medium | 3 m. | This exercise is to check your knowledge about proportion. |
| 3. | Find the length of a pole | Other | medium | 3 m. | This exercise is to check your knowledge about proportion. |
| 4. | Calculate the number using the given numbers | Other | medium | 3 m. | Find the number of food items needed for children by using unitary method. |
| 5. | TBQ - Calculate the quantity of rice to cook | Other | medium | 3 m. | This exercise is to check your knowledge about ratios. |
| 6. | TBQ - Find the distance covered | Other | medium | 3 m. | This exercise is to check your knowledge about proportion. |
| 7. | Assertion and Reason - V | Other | medium | 3 m. | This exercise is to check your knowledge about ratio. |
| 8. | TBQ - Calculate the number of bricks | Other | hard | 4 m. | This exercise is to check your knowledge about proportion. |
| 9. | Find the sum of the numbers | Other | hard | 4 m. | This exercise is to check your knowledge about ratio. |
| 10. | Calculate the amount to buy paint boxes | Other | hard | 4 m. | Use the concept of unitary method and determine the required cost. |
| 11. | Find the number of coins | Other | hard | 4 m. | This exercise is to check your knowledge about ratio. |
| 12. | CBQ - Cost and Quantity of vegetable | Other | hard | 4 m. | Practice a problem on finding cost and quantity with the help of unitary method. |