James bought 4 cokes and 2 pizzas for the cost of \(₹\)160. Peter bought 2 coke and 3 pizzas for the cost of \(₹\)120 at the same shop. Find the individual cost of coke and pizza by graphical method.
Ans:
Let us frame the equation.
4\(x + \)2\(y =\) 160 ---- (\(1\))
2\(x + \)3\(y =\) 120 ---- (\(2\))
For first equation
| \(x\) | \(0\) | |
| \(y\) | \(0\) |
For second equation:
| \(x\) | \(0\) | |
| \(y\) | \(0\) |
The cost of coke \(=\) \(cm\)
The cost of pizza \(=\) \(cm\)